A      B      C      D      E      F      G      H      I      J      K      L      M      N      O      P      Q      R      S      T      U      V      W      X      Y      Z     
 
     
Search Results    
ENROLLMENT SCHEDULE First Semester of AY 2017-2018

ENROLLMENT for SUMMER of AY 2016-2017

EFFECTS OF ORGANIZATIONAL LEARNING AND COLLECTIVE KNOWLEDGE ON CHANGE BELIEFS: DLSL’S PERCEPTIONS ON THE ASEAN ECONOMIC INTEGRATION

Journey Exhibit:Chronicle of an Educational Reformer
Exuding the hallmarks of a Patron Saint of Christian Teachers, St. John Baptist De La Salle, as an educational reformer and a visionary leader, the essence of the dedicated exhibit for the homecoming of almnus, Br. Armin A. Luistro FSC, relatively resembled the founder's unforeseen fate.

"Journey 61:16" narrates, through the mementos amassed by the former Department of Education Secretary, the notable stages in his life that led to his key role as game changer in the country.

In a modest and somewhat mini reunion for the attendees, the exhibit was unveiled on February 24, 2017 at the College Learning Resource Center (CLRC) of De La Salle Lipa.

Lipa's pride, Br. Armin, spoke before members of the board of trustees, fellow Lasallian Brothers, school administrators, former teachers and students, batch mates, and student leaders and explained in jest that "Journey 61:16" is not a bible verse.  Coverage of the timeline starts from his childhood 1961, the year he was born until 2016, the year his tenure as cabinet member concluded.

"Personally, [the collection is my] memory [that] tells a story, so personal that I had difficulty parting with some of the memorabilia." But he knew it was not his story alone as he had gathered them through individuals who have touched his life and that is worth sharing.

Although he claims that there is nothing out of the ordinary in the collection, in the perspective of the people who look up to him and his accomplishments, his parting words suggested otherwise, "Enjoy doing ordinary things in an extraordinary way."

De La Salle Lipa's "Journey 61:16" was put together by its curator, Arts Coordinator, Roger Basco, in cooperation with the CLRC, headed by Chief Librarian, Lilian Rabino, and Archivist, Eileen Magadia.

The exhibit will run for two months and is open to public. Please notify the Archives at (043) 756-5555 local 288 before hand for viewing schedule.



ECE, ECT October 2016 Licensure Results for DLSL
Along with topnotcher, Engr. Meryl Aldover, who placed second in the Electronics Engineer (ECE) Licensure Examination, are more passers from De La Salle Lipa, including that of the Electronics Technicians (ECT) Licensure Examination held October 15-17, 2016.

DLSL garnered 72.92 % against the national passing of 40.36 % with 1,914 passers out of 4,742 examinees.

Below are the ECE passers.

1. ENGR. ABANES, RIONLE M.
2. ENGR. ABUAN, ADRIAN D.
3. ENGR. ALDOVER, MERYL A.
4. ENGR. ALMEDILLA, CHARLES BENCYN S.
5. ENGR. ALVAREZ, JANN TERENCE L.
6. ENGR. ALZATE, MARIA CRISTINA R.
7. ENGR. AMUL, JUSTINE NIKKOLE V.
8. ENGR. ANDAL, EMIL H.
9. ENGR. AUSTRIA, JASTEL GABRIEL J.
10. ENGR. BOLIMA, VINCENT M.
11. ENGR. CABATAY, CAMILLE B.
12. ENGR. CAPUNO, MARVIN O.
13. ENGR. CASTILLO, GIAN CARLO V.
14. ENGR. DAPUL, LLOYD GABRIELLE G.
15. ENGR. DE OCAMPO, ELJON R.
16. ENGR. DIMACULANGAN, ABIGAIL JOYCE P.
17. ENGR. DIMAYUGA, JOAN R.
18. ENGR. ECHALUCE, JOSEPH II S.
19. ENGR. ECHALUCE, JOSHUA I S.
20. ENGR. GUTIERREZ, MARIEFE S.
21. ENGR. ILAGAN, ROLANDO II F.
22. ENGR. MACALINAO, MHYCA M.
23. ENGR. MARQUEZ, ISAAC JESTHER G.
24. ENGR. MATIBAG, KIM MORE L.
25. ENGR. PALCON, MICHELLE T.
26. ENGR. PALICPIC, VEN LOUIE L.
27. ENGR. PEREZ, CESAR LAWRENCE NOUEL T.
28. ENGR. PONCE, ALPHONSO MIGUEL A.
29. ENGR. RABUSA, JAMES ARCHIE M.
30. ENGR. REYES, JOHN CARLO R.
31. ENGR. REYES, JUDIEL L.
32. ENGR. TAN, ADRIAN VICTOR D.
33. ENGR. TOLEDO, REIFER JOHN C.
34. ENGR. VERGARA, GIOVANNI PAOLO P.
35. ENGR. VILLANUEVA, RONNEL O.

Meanwhile, DLSL scored 80.72 % for ECT Licensure Exam against the national passing percentage of 74.74 % with 2,722 passers out of 3,642 hopefuls.

Below are the ECT passers.
1. ABACAN, ALYSSA CHANDRA M., ECT
2. ABULENCIA, JOHN A., ECT
3. ALEJO, MIKHAEL GORDON M., ECT
4. ARIOLA, NICOLE V., ECT
5. ASMA, MARICAR N., ECT
6. BADOSA, LEZERIE JAERAH H., ECT
7. BENABISE, ERICKA ANN M., ECT
8. CABRAL, KRIZSHEL BENALY A., ECT
9. CASTILLO, ERIKA BIANCA D., ECT
10. CASTILLO, KEN TEEJAY T., ECT
11. CRUZ, JEANNE KRISTA L., ECT
12. CRUZ, JEANNE KRIZZA L., ECT
13. DELA, CRUZ MARK PAOLO L., ECT
14. DIMACULANGAN, KEDJIL M., ECT
15. DIMACULANGAN, MARC ALFIEL M., ECT
16. DIMACULANGAN, REUBEN GIUSSEPHUS A., ECT
17. FALLARIA, FLETCHER DWAYNE C., ECT
18. FAMPO, MARIA BERNADINE M., ECT
19. ILAGAN, JAYNETH JAYLA E., ECT
20. JAVIER, RAPH LAUREN M., ECT
21. KATIGBAK, PAULINE JOY G., ECT
22. KEELER, HENRY JAMES L., ECT
23. LA ROSA, DAN PATRICK M., ECT
24. LAT, MA CATHERINE P., ECT
25. LATADE, ADRIELLE KENT V., ECT
26. LESCANO, RACHEL L., ECT
27. LIPAT, CRISANTE GERARDO JR M., ECT
28. LLAMAS, ROBIN JOSEF S., ECT
29. MABILING, LIEZYL L., ECT
30. MAGADIA, FATIMA L., ECT
31. MAGPANTAY, IVAN HENRIS A., ECT
32. MAGSINO, MANILYN S., ECT
33. MALABANAN, AIRA PATRICIA L., ECT
34. MALABANAN, EDRICKE ALFONSO P., ECT
35. MALABANAN, MAR CHRISTIAN ARBIL D., ECT
36. MALAPIT, JOHN EMMANUEL S., ECT
37. MARAVILLA, VENN GAMALIEL C., ECT
38. MEJICO, KIM BENMAR A., ECT
39. MENDOZA, RADLI ROI F., ECT
40. MENDOZA, SHIELA MARIE V., ECT
41. MILLAR, MARY JOY P., ECT
42. MISSION, KAYLE ANN KLARKE D., ECT
43. MUGAS, KEVIN RHYS A., ECT
44. NAVARRO, NATHANIEL SAM L., ECT
45. NIETES, EDMUND M., ECT
46. ORDOŅEZ, GLEN ALJEF BAYLON R., ECT
47. PAGLINAWAN, GLECILE M., ECT
48. PALINES, REINA PRECIOSA A., ECT
49. PATENA, AVIAN FAYE B., ECT
50. PATRON, RONEL S., ECT
51. PAZ, CHRISTINE MAE C., ECT
52. PLATA, LOUIS DANIEL V., ECT
53. POSADAS, GREG HAROLD G., ECT
54. QUILAO, RUBY JHESICA S., ECT
55. RAMOS, KAYEZELLE D., ECT
56. RAZO, DANIEL JANSEN M., ECT
57. SOLIS, NATHANIEL B., ECT
58. SORIANO, CHARLES MATTHEW D., ECT
59. SUILAN, ISAIAH ISRAEL A., ECT
60. SUPEŅA, ALFONSUS ALYBERT JR P., ECT
61. TIQUIS, CHRISTIAN O., ECT
62. UNICO, LHARSEN G., ECT
63. VALENCIA, ANDREA JANE E., ECT
64. VALERA, ALANIS CAMILLE M., ECT
65. VERGARA, DONA KAMIL M., ECT
66. VERGARA, ENRICO MARCO L., ECT
67. VISLEŅO, RAYMUND LOUIS B., ECT

IS, Sci-Math Over-All Champs
Ending strong in their recent engagement in a competition, the young Lasallians from the Integrated School ruled the 8th Sci-Math Interschool Challenge held October 15, 2016 at De La Salle University Integrated School, Binan City.

Various events of the contest entailed not only intellectual challenges but even the participants' artistry and creativity in the annual academic and cultural program.

In the grade school division, the ECO-Dancers got the top prize, while the Sci-Math Quiz Bee Grade 6 contestants, Andre Jerahmy Amante (BB-406), Matthew Daniel Dalangin (BB-41), and Jodel Benedict Munoz (BB-41) were the First Runners-Up. Meanwhile, other representatives provided valuable contributions as well in two events: Kyla Rica Magnaye and Arabella Matunog - Poster Making, and Frederique Anne Napiza, Sebastian Miguel Balayo, and Robinne John Altar - Sci-Math Spelling.

Junior high school participants dominated their own events with the following awards: Champions in the Sci-Math Quiz Bee, Angelo Vince Perez-Grade 8 (LS-408), Kiana Alecsandra Garing- Grade 9 (BM-100) and John Bien Uy-Grde 10 (MM-201).

Champions in Sci-Math Race, Angelina Mae Precilla-Grade 9 (BM-100), Jon Zedrick Macahia-Grade 8 (LS-408), Lanz Lorenzo Bosita-Grade 10 (MM-201) and Martin Andrei Flores-Grade 10 (MM-201). 

Champions in Sci-Math Digital Poster Making, Julian Fernando Runio III-Grade 10 (MM-201), Sofia Patulot-Grade 10 (MM-203) and Renz Earl Louis Sapitanan-Grade 9 (BM-100).

Champions in Sci-Math Infomercial, Meliah Isabel Sebuc-Grade 9 (BM-100), Daphne Angelique Ng-Grade 9 (BM-100), Bea Clariza Caraan-Grade 9 (BM-100), Aedrian Joshua De Castro-Grade 9 (BM-100) and Anika Therese Nicanor-Grade 9 (BM-100).

First Runners-Up in Sci-Math Infomercial, Lorenzo Miguel Villapando-Grade 10 (MM 201), Jacob Vince Macatangay-Grade 10 (MM-201), Andrae Jamal Tecson-Grade 10 (MM-201), Rey Edward Arcega-Grade 10 (MM-201), Carlo Lorenzo Cadiz-Grade 10 (MM 201).

Sci-Math Modulo Art contestants, Patrick Renz Tibayan and Danielle Araez, were also given commendation for their significant participation.

Meanwhile, compliments were also extended to all those who supported and provided their valuable contributions for the successful turn out for the contestants.





Eid al-Fitr (Feast of Ramadan)
Please be informed that President Rodrigo Duterte declared July 6, 2016 (Wednesday) as a Regular Holiday in observance of Eid al-Fitr (Feast of Ramadan).

Thank you very much.

ENROLLMENT PROCESS AND REMINDERS FOR 1ST SEM 2016-2017







 


ENROLLMENT PROCESS AND REMINDERS FOR 1ST SEM 2016-2017


 


 


Step 1


Proceed to your designated Academic Adviser. Present your latest semestral grades and PEF (Pre-Enrollment Form) with your proposed subject loads for his/her approval.


 For LAMP Scholars:  please make sure that you renew your scholarship with the LAMP Office on your scheduled date.


 


Step 2


 


Present the approved PEF and latest grades to the assigned staff and secure Enrollment and Assessment Form (EAF)


 


Assigned staff will verify number of failures as reflected in the latest grades presented and validates the enrolled subjects of students in eWIz  vis- -vis the Academic adviser's approved PEF, recomputation of tuition fees will also be done in the Ewiz Sytem.


 


Step 3


 


Proceed to the Cashier's Office at the College Lobby for the payment of your tuition and fees.


 


Before leaving the Cashier's Office, please make sure that your EAF is stamped enrolled by the Cashier's staff.


 


Please take note of this policy on payment of tuition and fees:


 


    a.  Payments made on or before June 10, 2016 will not incur penalty.


    b.  Payments made from June 13 to 17, 2016 will incur a penalty of P150.  
    c.  Payments made from
June 20 to 24, 2016 will incur a penalty of P 200.


    c. Payments made after June 24, 2016 will not be accepted.


    d. Bank payments will be accepted up to June 23, 2016 only


 


Step 4


 


Proceed to the Office of the Registrar for the validation of your ID Cards and validation of your enrollment. 


Students whose ID Cards are not validated after June 13, 2016 will not be allowed to attend classes.


 







REMINDERS



1.  STUDENTS ARE NOT ALLOWED TO ATTEND CLASSES IF THEY ARE NOT YET PAID AND OFFICIALLY LISTED IN THE CLASS LIST.


 


2.  LAST DAY OF PAYMENT AT THE DLSL CASHIER FOR THE FIRST SEMESTER IS UNTIL JUNE 24, 2016 ONLY.  Students are not allowed to pay outside DLSL after June 23, 2016.  Payments will not be recorded in DLSL and students will not be officially enlisted.


 


3. NO STUDENTS WILL BE ALLOWED TO PROCESS THEIR ENROLLMENT AFTER JUNE 24, 2016.


 


     3.1 Pre-enrolled subjects will be deleted on June 27, 2016 if not yet paid on or before June 24, 2016.


 


4.  FACULTY MEMBERS ARE REQUIRED TO SECURE THEIR OFFICIAL CLASS LIST FROM THEIR RESPECTIVE SECRETARIES ON JUNE 13, 2016.


5.  FACULTY MEMBERS ARE NOT ALLOWED TO ACCEPT STUDENTS WHOSE NAMES ARE NOT IN THE OFFICIAL CLASS LIST.


 


6. TUTORIAL CLASSES - Payment for Tutorial Classes will be up to June 24, 2016 ONLY.   Please see your respective Registrar's Coordinator (temporarily assigned at MB 509, 409 and 510) for the processing. 


7.  SPECIAL CLASSES.  Computation for Special Classes will be accommodated up to June 17, 2016 ONLY.  Application for Special Classes will be accommodated starting May 2, 2016.  Please make sure that you have the Schedule of Classes in coordination with your Department / Area Chair before you enlist other students to avoid conflict in their subject loads for the first semester.



 



Enrollment Schedule - 1st Sem of SY 2016-2017 for Students w/o Summer Classes





 


 


ENROLLMENT SCHEDULE


 


FIRST SEMESTER of SY 2016-2017


 


For STUDENTS without SUMMER CLASSES


 


 


 

















































Date


COLLEGE


YEAR LEVEL


May 2


CBEAM


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


2nd


May 3


CEAS


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


2nd


May 4


CITE


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


2nd


May 5


CIHTM


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


2nd


May 6


CoN / CoL


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


2nd


May 6


CBEAM / CEAS


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


3rd


May 10


CITE /CoN


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


3rd


May 11


CIHTM /CoL


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


3rd


May 12


All Colleges


 A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


4th & 5th


May 13


All Colleges


 


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


 


Returnees & Shiftees


 


 













May 13


 


Pre-Enrollment of Transferees (crediting of subjects)


A-L will be accommodated from 8am to 12pm and 


M-Z from 1pm to 5pm


All Colleges





 







COMPUTER LABORATORY


ASSIGNMENT


 

















STUDENT'S SCHEDULE


COMPUTER LABORATORY


A - L


will be accommodated from 


8:00am to 12:00nn


 


M - Z


will be accommodated from


1:00pm to 5:00pm


MB 509


 


 


 


 


Enrollment - 1st Sem of SY 2016-2017 (for students w/o Summer Classes)





 


 


ENROLLMENT SCHEDULE


 


FIRST SEMESTER of SY 2016-2017


 


For STUDENTS without SUMMER CLASSES


 


 


 

















































Date


COLLEGE


YEAR LEVEL


May 2


CBEAM


2nd


May 3


CEAS


2nd


May 4


CITE


2nd


May 5


CIHTM


2nd


May 6


CoN / CoL


2nd


May 6


CBEAM / CEAS


3rd


May 10


CITE /CoN


3rd


May 11


CIHTM /CoL


3rd


May 12


All Colleges


4th & 5th


May 13


All Colleges


 


Returnees & Shiftees


 


 













May 13


 


Pre-Enrollment of Transferees (crediting of subjects)


 


All Colleges





 







COMPUTER LABORATORY


ASSIGNMENT


 

















LAST NAME OF STUDENT


COMPUTER LABORATORY


A to F


MB 409


G  to M


MB 509


N to Z


MB 510


Biology Faculty among Topnotchers in Accreditation
Edmerson Geronimo, Biology Faculty, ranked number two at the last accreditation examination for Registered Microbiologist held December 5-6, 2015 at the University of Santo Tomas.

A total of sixteen successfully passed the exam that was facilitated by the "Philippine Academy of Microbiology (PAM), a collegial body composed of respected microbiologists in the country has been selected based on their academic qualifications and experience," as elucidated in their website.

PAM is an accreditation arm of the Philippine Society of Microbiology, where Geronimo is a bona fide member.




Extension of Appointment of CPD Manager OIC
Please be informed that the appointment of Mr. Joseph Magpantay as CPD Manager OIC is extended until February 12, 2016.

Thank you.

Education Students Reap Awards in DLSU-D Congress
Lorenz Carin, second year Education student major in Filipino bested 15 contestants from different colleges and universities in Cavite and Manila when he was declared champion in his rendition of the story telling piece "Ang Madyik Silya ni Titoy."

The DLSL quizzers Kenneth Baet, (BSE-Math), Nerish Joy Uri (BSE-English) and Bless Ann Mea (BSE-Filipino) placed third out of 20 competing schools in the Professional Education Quiz Bee.

Competitions were held on the occasion of the Fifth Young Educators Congress held at the DLSU-Dasmarinas, December 3-4.

Aside from various competitions, participants were treated to seminars and updates on K to 12, demonstration teaching and paper presentations. Vince Tabiano, Ar Jay Ron de Gala and Wendy Diane Opulencia E4A-English participated in the demo teaching while April Mae Dacles and Krizia Camille Buban presented their paper.




Eid'l Adha (Feast of Sacrifice)
President Benigno S. Aquino III declared September 25, 2015 (Friday) as a Regular Holiday in observance of Eid'l Adha (Feast of Sacrifice) under Proclamation No. 1128.

Thank you very much.

Engr. Mijeno's Phenomenal SALt
De La Salle Lipa's alumna, Batch 2006, Engr. Aisa Mijeno, continue to make wave with her groundbreaking invention - SALt or Sustainable Alternative Light lamp.

After its initial local recognition by Idea Space 2014, SALt lamp inevitably drew more attention, while more awards ensued.

But the product was not created merely to gain citation. In fact it comes as a bonus, to propagate and invite investors to fund the mass production of the lamp and help more people in dire need of it.

SALt lamp came to life after a thorough and careful study of how Mijeno could help the marginalized communities living without electricity, consequently, light.

She discovered through immersion, after a stint with Greenpeace Philippines, that residents in the mountains, remote and coastal areas have been highly dependent on the use of kerosene or candle as source of light. Unfortunately, the very same products pose health risk, injury, fire, and even death.

Together with co-founder and brother of Mijeno, Raphael, and with the assistance of fellow advocates, they have launched a mission for the next three years to provide a free lamp to every family in need in exchange of every lamp that will be sold.

They are seeking a partnership with Non-Government Organizations, Local Government Units, and foundations to sustain the program, to benefit more families, and free them from all the imminent danger that currently surrounds these marginalized communities.

Taking to heart SALt lamp's tagline, "This isn't just a product, it's a social movement," Mijeno designed the lamp to be "cost effective, safe, environmentally friendly, and easy to use." It only requires a simple solution - a combination of two tablespoons of salt and a glass of tap water - that is all it takes for the lamp to work. 

Thus, the undeniable potential of the lamp has reached other parts of the country and even off shore, resulting in more awards and recognition from the following: Kotra Award - Startup Nations Summit 2014, South Korea; People's Choice Award - Startup Nations Summit 2014, South Korea; ASEAN SME Sustainability Commitment - ACSSA 2015, Philippines, Innovation for Impact - ADB x Ideaspace 2015, Philippines; Asia Entrepreneurship Award 2015, Japan; Echelon Top 100 Asia Summit 2015, Singapore; and National Research Foundation TechVenture 2015, Singapore.

For more information regarding SALt lamp, please visit the official website www.salt.ph.





ESC Grantees Orientation

The following ESC
grantees
are required to attend the orientation with Mr. Henson Ola on September 22, 2015, 3:15PM at the Sen. Diokno Auditorium, 5th Floor Diokno
Building
.




























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Grade 7 Grade
7
                         NAME Section                        NAME Section
1 Arcillas, Winzel Fearl
Campomanes 
LS 101 60 Cantos, Lawrence Godfrey
Villanueva 
LS 107
2 Burog, Drahsir Vensill
Magundayao - 
LS 101 61 DE TORRES, MARIA CATHERINE
INCIONG 
LS 107
3 De Castro, Jullian Mari Rivera  LS 101 62 GUTIERREZ, CARLOS ANGELO
DALUMPINES
 
LS 107
4 Malabanan, Vianca Ross Pesigan  LS 101 63 Lacorte, Andrei Iņigo Lorenzo  LS 107
5 Marquez, Paul Gabriel Pesigan  LS 101 64 Lat, Althea Ordonio  LS 107
6 Mendoza, Daphne Alexiel Pesigan
LS 101 65 Mercado, John Yliann Adaya  LS 107
7 Aguila, Biencarlo Gabriel
Claveria 
LS 102 66 QUEREZA, MAYNARD -  LS 108
8 Batioco, Maria Carmela Perez  LS 102 67 ARANDA, AEROL CHRISTIAN PANES  LS 109
9 Calangi, Lance Chester Gran -  LS 102 68 MALIGAYA, MARC NUEL MANDOCDOC  LS 109
10 GUIA, DEMETRIUS GAZELEM BASIT  LS 102 69 MASANGKAY, MAVERICK -  LS 109
11 MERCADO, ALLANA JOYCE LLANTO  LS 102 70 Recio, Charlotte Katigbak  LS 109
12 Riberal, Bea Clerisse Marquez -  LS 102 71 AŅONUEVO, GIAN ERIN REBATES  LS 110
13 De Castro, Marielle Andrea
Obien 
LS 103 72 Arcega, Yuri Christopher Laisa  LS 110
14 Del Mundo, Vince Harold Luna  LS 103 73 Dipasupil, Jhustin Gabriel
Bunyi 
LS 110
15 Fercia, Daphne Nicole Estayola  LS 103 74 LEONOR, ALLYSON RAIN PITUC  LS 110
16 GUERRERO, LYNNEA LEXENE PASCUAL  LS 103 75 Magcawas, Christian
Nazarene De Los Reyes 
LS 110
17 Hernandez, Lloyd Triston A.  LS 103 76 MAGSAYSAY, CHRYSTELLE SARMIENTO  LS 110
18 Lescano, Gian Francis Sayas  LS 103 77 OBIAS, AMANDA DIMAYACYAC  LS 110
19 Libera, Zedrick Miguel Catibog  LS 103 78 Subol, Micilou Yzabella Briones  LS 110
20 Macahia, Dylan Garpa  LS 103 79 VILLANUEVA, CHANTEMAYNE MAYOR  LS 110
21 Mendoza, Karla Osena -  LS 103 80 AMBAL, MA. LIZELLE ANNE ARCHIVO  LS 111
22 Salvador, Veronica Yvonne
Villalobos 
LS 103 81 ANDRES, EAIA MHAE LANDICHO  LS 111
23 BALINES, MARIANNE JOY CATILO  LS 104 82 Bermundo, Yņigo Lhyndonn Mhar
Remo 
LS 111
24 BELOSTRINO, BEA DENISE JULUE  LS 104 83 BONION, MARK JOSEPH CASTILLO  LS 111
25 Dinglasan, Francine Ayna
Evangelista 
LS 104 84 Delica, Heivhenn Angello
Rodelas 
LS 111
26 FERNANDEZ, ARIAN ASHANTI LABOG  LS 104 85 GARCIA, MARY LYZA CUENTO  LS 111
27 Llanes, Dean Perry Malvar  LS 104 86 LUPAC, EILTHEA KATRICE CATIBOG  LS 111
28 Manzano, Arvin Matthew Navarro  LS 104 87 MAYOR, RHYLDEN ANDREW MARASIGAN  LS 111
29 Mercado, Erika Joyce Cabral -  LS 104 88 Miranda, Jansen Pauline Icaro  LS 111
30 MIRANDA, DOMINIC EPHRAIM
SORIANO 
LS 104 89 PANALIGAN, GENELYN ESTELLE
CAGUITLA 
LS 111
31 Nitro, Aaron Cyrus Emmanuel
Perez - 
LS 104 90 PEŅA, JAN ALLEN HARINA  LS 111
32 PAŅO, ALIAH MAORIN MATIBAG  LS 104 91 REYES, MIKEL TROY CUETO  LS 111
33 Abjelina, Mikhail Thomas De
Castro Jr. 
LS 105 92 Dela Cruz, Dave Matthew Bait  LS 112
34 Aguila, Marco James Ashley
Sanchez 
LS 105 93 Flores, Julie Anne Goce  LS 112
35 Araez, Danielle Lei Ramos  LS 105 94 GUTIERREZ, JOSE MA. IMMANUEL
ANDAL 
LS 112
36 Awatin, Bernadette Atando  LS 105 95 Lantin, Maxine Gesika Pecson -  LS 112
37 Cruz, Alyssa Marie Lucero  LS 105 96 MOOG, SIGFRID MIGUEL DELINA  LS 112
38 Dalangin, Queencie Beatrice
Abante 
LS 105 97 Tubigan, Assailah Bautista  LS 112
39 Espiritu, Czhean Klyde Lacorte
LS 105 98 BUROG, JOSEPH MAVIC BAGUI  LS 205
40 GONZALES, CORINNE VERGARA  LS 105 99 Catibog, Trisha Kathleen
Tumambing 
LS 205
41 Guno, Precious Angel Laminero -  LS 105 100 Coronel, Jubel Jasmin Mendoza -  LS 205
42 Leones, Samantha Joanne Marie
Samaco 
LS 105 101 Dalangin, Quinnie Hillarie
Abante 
LS 205
43 MACARAEG, TANYA POLEEN BUCSIT  LS 105 102 De Villa, Michelle Anne Inigo  LS 205
44 Mendoza, Mary Leica Mei Diaz  LS 105 103 Enriquez, Gefferlil'le Manuel
Katigbak 
LS 205
45 Napiza, Jewelle Kristine
Villapando 
LS 105 104 Laluna, Shean Danielle De Silva  LS 205
46 OŅA, ETHAN JUSTIN MENDOZA  LS 105 105 Molano, Hannah Grace Joaquin  LS 205
47 Ong, Jeannette Rosaria  LS 105 106 Ocampo, Paulian Concordia
Araneta 
LS 205
48 Villapando, Lauren Mikayla
Benigno - 
LS 105 107 Parallon, Cristina Christma
Valdez 
LS 205
49 Chavez, Vince Jesu Maramot -  LS 106 108 Perez, Andrea Isabella Alino  LS 205
50 DE CASTRO, MARIAN ZHARINA REYES  LS 106 109 Perez, Angelo Vince Hernandez  LS 205
51 Dela Rosa, Johncel James
Villalobos - 
LS 106 110 Tullao, Ronn Cyrano Olan  LS 205
52 Fabia, Joseph Perez -  LS 106 111 Ariola, Marie Princess Mae
Reyes 
LS 206
53 Frane, Hannah Phoebe Acuzar -  LS 106 112 LANGAMON, ELLA MARIE PUNZALAN  LS 206
54 KALAW, CAROL JEANETTE BOLO  LS 106 113 Magalona, Jose Evan Vargas  LS 206
55 LORZANO, JULIANA
GORION
LS 106 114 MARQUEZ, GERARD JESTHER GOMEZ  LS 206
56 MAGBUHAT, ZYRELLE ARELLANO  LS 106 115 Mercado, Jann Alexcis Carandang  LS 206
57 MARALIT, JULIANA MORINE CORONEL  LS 106 116 Navarro, Kateleen Laminero -  LS 206
58 Rubis, Peter Andrei Mendoza  LS 106 117 Rivera, Benito Noel De Castro
Jr. 
LS 206
59 Cahayom, Alexis Mendoza -  LS 107 118 TIPAN, URIEL ANGELO LITAN  LS 206
Grade
7
Grade 7
                      NAME Section                  NAME Section
119 YANGA, VINCE EDRIEL DE CASTRO  LS 206 132 Morete, Eduard Cuevas  LS 208
120 ALDAY, XEIX MIKHAEL KATIGBAK  LS 207 133 Petalio, Byron Alvin Acebo  LS 208
121 Anog, Kurt Matthew Gonzales  LS 207 134 REMO, ROLAND ACE INTAC  LS 208
122 Avila, Clarisse Abegail Punay -  LS 207 135 Cubilla, Adriane Jarie Layco  LS 209
123 Quiņonez, Daisy Dunton  LS 207 136 Limbo, Clarence Ivan Ubamos -  LS 209
124 Reyes, Jomar Cornel  LS 207 137 Magadia, Aristedes Lyndon De
Chavez - 
LS 209
125 Abonita, Eugene Earl Layman -  LS 208 138 MAGBOO, MARIENNE DARISSE
GUTIERREZ 
LS 209
126 Africa, Maria Sofia Besa -  LS 208 139 MALAPITAN, DANIELA
MARIE M.
LS 209
127 Carandang, Daniela Ann Roces  LS 208 140 MANGULABNAN, JAN FREDERICK
KING MALAYA 
LS 209
128 CUEVAS, ALEXANDRA VERNICE
VALENCIA 
LS 208 141 MARTIN, LOIS JULIANE RODELAS  LS 209
129 FANOGA, MALLEAH NATHANIELLE
JOBLI 
LS 208 142 Morada, Kate Bernadette Guno  LS 209
130 Fermin, Erica Angela Tarcelo  LS 208 143 Rosales, Reign Samantha Arido  LS 209
131 GARAY, CLARISE BERNADETHE
LUMBERA
 
LS 208 144 Talag, Mishaelle Elise
Masongsong - 
LS 209
Grade
8
Grade 8
                          NAME Section                        NAME Section
1 ANDAL, IRISH KLENDILLE RAMOS  LS 211 43 LANDICHO, KARINAH CLOUIE MANALO
LS 312
2 CADANO, EDEN RICHELLE BURGOS -  LS 211 44 LUCERO, JAMES HARVEY CANINO  LS 312
3 DE JESUS, CHRISTIENNE SIMONE
FLORES - 
LS 211 45 RAMOS, MA. CARLA SARMIENTO  LS 312
4 LEONOR, ARIANE YSABELLE PITUC  LS 211 46 ROXAS, REINE MAEGAN PEREZ  LS 312
5 MORFE, JOUNVILE LOZANO  LS 211 47 VALLADA, GILLIAN GARCIA  LS 312
6 VERZOSA, JULIA YSABEL BAYACAL -  LS 211 48 ARINSOL, CLAIRE GABRIELLE LATAG  LS 405
7 BERIŅA, KENNETH ELOPRE -  LS 212 49 BONUS, ANDRE JONATHAN DAVE CENA  LS 406
8 CARO, KHIRSTEN DANES VILLAPANDO  LS 305 50 GATDULA, GIKKO EMMANUEL
DIMAPILIS 
LS 406
9 CUEVAS, DOROTHY SABIDO  LS 305 51 GUEVARRA, JERUM LEMOSNERO  LS 406
10 ENDOZO, RALPH FRANCIS BUENAFE  LS 305 52 LLANES, MA. VETTINA ARIOLA  LS 406
11 MAPA, JASMINE JADE REDONDO  LS 305 53 MIRAS, KHRISTIAN CHAELMAR E  LS 406
12 BALDOVINO, NYGEL JOSEPH PEŅA -  LS 306 54 PASIA, JANELLE MACUHA  LS 406
13 Bravo, Lorenzo William Sales  LS 306 55 BERMUNDO, SLEECH HENDRICKS MHAR
REMO 
LS 407
14 LINA, ANDREA ISABEL TEMPLO  LS 306 56 BORAGAY, BIEN JOSEPH MENDOZA -  LS 407
15 MONTECER, CHRISTIAN RENZ TASICO  LS 306 57 Coloma, Christian Gabriel
Vicente 
LS 407
16 ONA, ANI DANYA DE GUZMAN -  LS 306 58 Ramos, Joyce Richelieu Quilo  LS 407
17 ADAJAR, WILMER KYLE DAVID  LS 307 59 ARADA, RON JACOB CADANG -  LS 408
18 CENTENO, REM JEZREEL LAYLO  LS 307 60 MAGTIBAY, MARIA JULIANA
ISABEL CASTILLO
 
LS 408
19 KALALO, PATRICK M  LS 307 61 PEREZ, CYRUS JUSTINE BALDOZA  LS 408
20 MACATANGAY, SHANN DON CASTILLO  LS 307 62 REDONDO, KYLA MARANAN -  LS 408
21 MARANAN, LUZ VALERIE PULLOS  LS 307 63 CASTILLO, IVANA LOUISE
MARASIGAN
 
LS 409
22 QUIZON, RANDEL ALEXANDER ROBLES  LS 307 64 DE CASTRO, AEDRIAN JOSHUA OBIEN  LS 409
23 BERGONIO, LOYD ALLEN ANDRES  LS 308 65 FRAGO, JAMIE MARGARET GONZALES  LS 409
24 HIZON, ALEXSANDRA PATRICIA
BELLUDO
 
LS 308 66 FRANCO, ANGEL ENDAYA  LS 409
25 MOSCA, JAN RHYLLBERT REANZARES  LS 308 67 KATIGBAK, KRISTINE SEVILLA  LS 409
26 ALZONA, FRANCIS SANCEBUCHE -  LS 309 68 NAVARRO, EDLYN KRISSEL AGUILA  LS 409
27 CHATO, DENISE RICCI MENDOZA  LS 309 69 NICOL, VINCENT NIŅO LOJO  LS 409
28 DE VILLA, AINSLEY JUSTIN
MARIE FUENTEBELLA 
LS 309 70 SAMONTE, NICA SHYRA CASANOVA  LS 409
29 GUTIERREZ, JAMES BRIAN
MAGPANTAY
 
LS 309 71 ESPIRITU, ALVIN MALOLOS  LS 410
30 SATURNO, JEAN JEREM HEEL
ANTONIO
 
LS 309 72 LAYLO, ZAPIRAH NIREL VEGA  LS 410
31 Beltran, Ephifany Aclan  LS 310 73 QUEREZA, JAMIE TRICIA ANNE - -  LS 410
32 KATIGBAK, GEORGE ANNE LOISE
LANDICHO 
LS 310 74 BIBAL, ERIC ADRIAN MATIAS  LS 411
33 LADRAZO, LOUIS PEPPER JIMENEZ  LS 310 75 CAPANAS, CHARLIE LIBAO -  LS 411
34 MENDIOLA, JEREL CYRUS TIBAYAN  LS 310 76 CUEVAS, KYLE RANDOLF FERMANTEZ  LS 411
35 REYES, JOSE ALFONSO PITEL  LS 310 77 DE GUZMAN, AYAH NICOLE LAT  LS 411
36 TOLENTINO, JASPER MARGALLO  LS 310 78 LALUSIN, MARIA SOPHIA REYES  LS 412
37 CATIBOG, RON GIAN ALEKSEI PURAL  LS 311 79 OCANA, LYKA VALERIE - -  LS 412
38 CEPILLO, TRISHA ANGELI GONDA  LS 311 80 PENGSON, PATRICIA KYLE
HERNANDEZ 
LS 412
39 LANDICHO, ERWIN MORA JR.  LS 311 81 PRECILLA, ZIA MAE LINDO -  LS 412
40 MACUHA, LANZ WILLIAM ADAME  LS 311 82 REYES, ANGEL MARIE GWYNETH
LORETO -
 
LS 412
41 SAMANIEGO, JOSE MARIA GUCE  LS 311 83 SAN JUAN, JERICHO GONZALES  LS 412
42 GABAY, JOHN ERICK DARATO JR.  LS 312 84 TANINGCO, BEA JANE AMIDO  LS 412
Grade
9
Grade 9
                   NAME Section                      NAME Section
1 Arcega, David Nathaniel Laisa  BM 100 27 Montalbo, Patricia Erin Mole -  LS 203
2 Bathan, Angelica May Lacson  BM 100 28 Papa, Sophia Isabel Mojares -  LS 203
3 De Villa, Joseph Aldrin R. Jr.  BM 100 29 Cacao, Angelo Ely G. -  LS 204
4 Olave, John Vincent R. -  BM 100 30 Paran, Erine Rafaelle S. -  LS 204
5 Platon, Cynee Jillian Maiquis  BM 100 31 Dimaculangan, Lindzae Celine C.
LS 301
6 Canlas, Miguel Enrico E. -  BM 101 32 Husmillo, Cayla Nicole M. -  LS 301
7 Maulion, Abegail M. -  BM 101 33 Banaag, Patricia Ellaine A. -  LS 303
8 Miranda, Andrae Gabriel M. -  BM 101 34 De la Peņa, John Kristher Bacay  LS 303
9 Atienza, Imee Angelica D. -  BM 102 35 Roque, Gio Enrico Malapo  LS 303
10 Balbon, Sean Gabriel Dimailig -  BM 102 36 Panaligan, Geneva Elfiel
Caguitla - 
LS 304
11 Libao, Darius Angelo A. -  BM 102 37 Esplanada, Christine Anne
Denise M. - 
LS 401
12 Rivera, Angela Theresze De
Castro - 
BM 102 38 Gonzales, Derrick Jantzen A. -  LS 401
13 Docot, Rhodel R. -  BM 103 39 Panaligan, Jose Francis T. -  LS 401
14 Lamano, Godwin Harold Genil  BM 103 40 Albalate, Angelo R. Jr.  LS 402
15 Villanueva, Monica Z. -  BM 103 41 Castro, Adriel Kim Botardo -  LS 402
16 Alcaraz, Jude Andrei Umali -  BM 104 42 Cunanan, Jhossven Dave
Ymanuel Vergara 
LS 402
17 Ybaņez, Lorena Millen R. -  BM 104 43 Dimaculangan, Albert Andrew
Policarpio - 
LS 402
18 Agno, Sergel Marco M. -  LS 201 44 Moog, Kharielle Angela - -  LS 402
19 De Chavez, Dianne Ivy S. -  LS 201 45 Paz, Claud Eman N  LS 402
20 Lipat, Jae Robert R. -  LS 201 46 De la Peņa, Mherlen Dimaano  LS 403
21 Lucero, Jodie S. -  LS 201 47 Ladrazo, Lance Emmanuel J. -  LS 403
22 Ras, Maria Ina Inri Diocares  LS 201 48 Pesigan, Vicente Miguel L. -  LS 403
23 Lumbera, Reign S. -  LS 202 49 Romero, Gerome Hipolito  LS 403
24 Midel, Maria Iana Carmie Alvarez
LS 202 50 Vilela, Alona Crishzel De Jesus
LS 403
25 Suplido, Gabriel Martin
Calingasan - 
LS 202 51 Carandang, John Carlo E. -  LS 404
26 Bongon, Jovell Mae Abarentos  LS 203 52 Espiritu, Gian Carlo Luansing -  LS 404
Grade
10
Grade 10
                 NAME Section                     NAME Section
1 Corto, Christian James
Panganiban 
BM 105 21 Libuit, Billy Roider D.  BM 206
2 Joson, Marydel Jamaeca P.  BM 105 22 Siapco, Cyrill Mari Luna  BM 206
3 Lajara, Cholo M.  BM 105 23 Cantos, Marcus L.  CMR201
4 Laylo, Edrian Vincent Garcia  BM 105 24 Villanueva, Joshua Z.  CMR201
5 Tolentino, Karsten Lee P.  BM 105 25 Ramos, Peachie May Villena  CMR204
6 Vitto, Kevin Alvinson M.  BM 105 26 Santos, Jethro Neil V.  CMR204
7 Castillo, Joshua Andrei A.  BM 201 27 Lina, Maria Nellsie Joyce R.  CMR205
8 Maderazo, Rebekah Angela Reyes  BM 201 28 Perile, Karl David Robles  CMR205
9 Navarro, Ken Aaron Randell
Kalalo 
BM 201 29 Rubiion, Patricia Angele Gunay  CMR205
10 Bilgera, Leigh Raphael C.  BM 203 30 Ilao, Pierre Romayne S.  CMR206
11 De Castro, Kenn Alexis O.  BM 203 31 Belen, Christel Eve Ann M.  MM 201
12 Landicho, Paulo Mora  BM 203 32 Bunquin, Angelika Therese R.  MM 201
13 Larracas, Jaslene Medilla  BM 203 33 Lineses, Rainier Vince Sapalon  MM 201
14 Torre, Aleyjah Ferriz R.  BM 204 34 Maranan, Pamela H.  MM 201
15 Fernandez, Raisa Yvette F.  BM 205 35 Olarte, Rica Jean Laylo  MM 201
16 Lescano, Rafael Nicanor
Custodio 
BM 205 36 Tapales, Lorenz Albert O.  MM 201
17 Reyes, Yvana Kyla Caguicla  BM 205 37 Dimayuga, Emanuel D.  MM 202
18 Austria, Rizza Danna G.  BM 206 38 Burgos, Carmela Joy M.  MM 203
19 Callejo, Charlene I.  BM 206 39 Banaag, Joni Rholly A. Jr.  MM 204
20 Franco, Kaycee E.  BM 206 40 Gonzales, Regina Isabelle A.  MM 204

Lasallian Earth Day
Every First Friday of the month is the Lasallian Earth Day. Tomorrow, August 7, 2015, all are encouraged to wear something green. Let us all give our support and take action on climate change by switching off lights for "one green hour" and following the "four-hour aircon use" in your respective offices.

ENGINEERING SUPERVISOR

Qualification Standards:


-  Preferably BS Civil Engineering or any other engineering graduate
-  Licensed


ENROLMENT SCHEDULE & ENROLMENT PROCESS for OLD STUDENTS

 












 


ENROLLMENT PROCESS FOR OLD STUDENTS





PLEASE BE INFORMED THAT YOUR ACCOUNTS IN THE STUDENT PORTAL will be activated at around 6:00pm a day prior to your scheduled enrolment.



You may access the student portal to encode the subject that you need to enrol. Make sure that you already have an approved copy of your Pre-Enrolment Form prior to encoding of your subjects in the student portal.



 


NO PRE-ENROLLMENT FORM, NO OFFICIAL ENROLLMENT & ASSESSMENT FORM WILL BE ISSUED.





1.     Submit your approved pre-enrolment form and secure  copies of your Official Enrolment and Assessment Forms (OEAF) at the VDI laboratory (CMR 200), 2nd Floor, Claro M. Recto Building on your scheduled enrollment.












2.     Proceed to the Cashier for the payment of your tuition and fees.


FINAL PROCESS



3.     Proceed to the Office of the Registrar for ENROLMENT & ID VALIDATION purposes.





Please refer to the scheduled enrolment below


























































ENROLLMENT SCHEDULE


and PAYMENT OF TUITION & FEES


For the 1ST SEMESTER OF SY 2015-2016





DATE


SECOND YEAR COLLEGE STUDENTS


May 20


CBEAM


May 21


CEAS, CON, COL


May 22


CITE


May 25


CIHTM



DATE


THIRD YEAR COLLEGE STUDENTS



May 26


CBEAM


May 27


CEAS, CON & COL


May 28


CITE & CIHTM




DATE


FOURTH & FIFTH YEAR COLLEGE STUDENTS



June 1


All 4th Year to 5th Year Students & SHS



DATE


OTHER STUDENTS



June 2


Shiftees, Returnees and transferees









June 2 - June 23 ONLY


Application for Special and Tutorial Classes







ENROLLMENT & IMPORTANT DATES FOR THE COLLEGES

 


















































































ENROLLMENT & IMPORTANT DATES FOR THE COLLEGES


Apr 27


Mid-Term Exams for Summer


Apr 29- May 4


Online submission of Mid Term grades


May 4


Enrollment of First Year CBEAM


May 5


Enrollment of First Year CITE


May 6


Enrollment of First Year CIHTM


May 7


Enrollment of First Year CEAS, CoN, CoL 


May 13


Summer Classes Final Exams


May 13-17


Online Submission of Final Course Grades in Ewiz SMS


May 13-18


Clearance of all Students enrolled for Summer


May 14-29


Academic Advising Schedule -  Approval of Accomplished Enrollment Forms of Students who will be enrolling for the First Semester (for those who are enrolled in Summer)


May 18


Start of English Plus Classes


May 19


Processing of Application for Shifting


May 19


Online Viewing/Issuance of the Final Course Grades


May 20


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CBEAM - 2nd Year Students


May 21


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CEAS, CON, COL - 2nd Year Students


May 22


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CITE- 2nd Year Students


May 23


Midterm Exam for English Plus


May 25


ENGPLUS Mid Term Examination


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CIHTM - 2nd Year Students


May 26


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CBEAM - 3rd Year Students


May 27


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CEAS, CoN, CoL - 3rd Year Students


May 28


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


CITE, CIHTM - 3rd Year Students


June 1


Enrollment for 1st Sem of SY 2015-16


All 4th Year to 5th Year Students & SHS students


June 2


Final Exam for English Plus Classes


Enrollment of Transferees, Returnees and Shiftees


June 3 - 4


Encoding of English Plus Final Course Grades


June 5


Release of English Plus Final Course Grades


ESC Refund for SY2014-2015

The following ESC scholars are requested to advice
their parent to claim their refund starting January 23 at the Cashiers Office
Window 8. Please bring students and parents ID.



 




























































































































































































































































































































 



NAME OF STUDENT



 



 



NAME OF STUDENT



GRADE
7



 



GRADE
8



1



Adajar,
Wilmer Kyle D.



 



1



Alcaraz, Jude Andrei
U.



2



Arada,
Ron Jacob C.



 



2



Arcega,
David Nathaniel L.



3



Balajadia,
Joanah Marie F.



 



3



Cacao,
Angelo Ely G.



4



Bergonio,
Loyd Allen A.



 



4



Carandang,
John Carlo E.



5



Bibal,
Eric Adrian M.



 



5



Castro,
Adriel Kim B.



6



Bonus,
Andre Jonathan Dave C.



 



6



Custodio,
Alvin Christian M.



7



Catibog,
Ron Gian Aleksei P.



 



7



De
Chavez, Dianne Ivy S.



8



Centeno,
Rem Jezreel L.



 



8



Dimaculangan,
Lindzae Celine C.



9



Cepillo,
Trisha Angeli G.



 



9



Docot,
Rhodel R.



10



Cuevas,
Kyle Randolf F.



 



10



Esplanada,
Christine Anne Denise M.



11



De
Castro, Aedrian Joshua O.



 



11



Gonzales,
Derrick Janstzen A.



12



De Jesus,
Christienne Simone F.



 



12



Lumbera,
Reign S.



13



De
Ocampo, Crizzelle Kiah C.



 



13



Maulion,
Abegail M.



14



Endozo,
Ralph Francis B.



 



14



Miranda,
Andrae Gabriel M.



15



Espiritu,
Alvin M.



 



15



Moog,
Kharielle Angela



16



Franco,
Angel E.



 



16



Panaligan,
Jose Francis T.



17



Gatdula,
Gikko Emmanuel D.



 



17



Papa,
Sophia Isabel M.



18



Hizon,
Alexsandra Patricia B.



 



18



Paz,
Claud Eman N.



19



Kalalo,
Patrick M.



 



19



Platon,
Cynee Jillian M.



20



Katigbak,
George Anne Loise L.



 



20



Roque,
Gio Enrico M.



21



Katigbak,
Kristine S.



 



21



Villanueva,
Monica Z.



22



Lalusin,
Maria Sophia R.



 



GRADE
9



23



Leonor,
Ariane Ysabelle P.



 



1



Callejo,
Charlene I.



24



Llanes,
Ma. Vettina A.



 



2



Cantos,
Marcus L.



25



Lucero,
James Harvey C.



 



3



Franco,
Kaycee E.



26



Macuha,
Lanz William A.



 



4



Ilao,
Pierre Romayne S.



27



Mapa,
Jasmine Jade R.



 



5



Laya,
Matthew Q.



28



Maranan,
Luz Valerie P.



 



6



Laylo,
Edrian Vincent G.



29



Mendiola,
Jerel Syrus T.



 



7



Libuit,
Billy Roider D.



30



Mosca,
Jan Rhyllbert R.



 



8



Lineses, Rainier Vince S.



31



Navarro,
Edlyn Krissel A.



 



9



Siapco,
Cyrill Mari L.



32



Nicol,
Vincent Nio L.



 



10



Vitto,
Kevin Alvinson M.



33



Pasia,
Janelle M.



 



GRADE
10



34



Precilla,
Zia Mae L.



 



1



Acebuche,
Neil Vincent D.



35



Redondo,
Kyla M.



 



2



Alday,
Johnrev V.



36



Reyes,
Angel Marie Gwyneth L.



 



3



De Silva,
Allan L.



37



Reyes,
Jose Alfonso P.



 



4



Fule,
Jerick D.



38



Roxas,
Reine Maegan P.



 



5



Kua,
Jerico L.



39



Samaniego,
Jose Maria G.



 



6



Mangubat,
Arra Mae M.



40



Samonte,
Nica Shyra C.



 



7



Mercado,
Ivan Lewis R.



41



Taningco,
Bea A.



 



8



Pajarito,
John Vincent M.



42



Valdez, Kurt Lester D.



 



9



Plata,
Lester John P.



43



Vallada,
Gillian G.



 



10



Valencia,
Erwin C.



DLSL holds its banner high in August 2014 LET
Education graduates of De La Salle Lipa obtained a 100% passing rate in the BEED program and 90.91% in the BSE during the 2014 Licensure Examination for Teachers (LET) held nationwide. The national passing rate for the elementary is 35.74% while for the secondary is 34. 41%.

The new BEED teachers produced by De La Salle Lipa are: Maria Kristina Abante, Maricris Cantos, Ariane Lei Fajutagana, Daniella Gutierrez, Jimwell Lacerna, Maybelle Ann Manalo and Lillan Mangubat.

The BSE LET passers of Batch 2014 are: Mark Gerard Austria, Jundelle Marie Bagioen, Mary Lourdes Baylon, Bernadeth Cabungcal, Emari Nyra Carpio, Kimberly Comia, Kaye-C Coronel, Ronalyn Cruzada, Karmela Espanto, Ina Austria Galo, Ma. Jeramee Garcia, Elame Jusay, Claudine Katigbak, Carolain Kennan, Karen Lacorte, Jan May Lara, Jenneth Magsino, Mary Llyresa Magsino, Jan Ledwin Perez, Lydia Plasos, Roy Cedric Recede, Joanne Therese Roxas, Flordeliza Sarmiento, Roven Olin Sauz and Lealyn Titular.

Two professors of De La Salle Lipa, Ma. Madel Ocampo and Jocelyn Dimayuga who took their Professional Enhancement Program at DLSL also passed the licensure examination.

Passing the Licensure Examination for Teachers (LET) is a requirement by the PRC for an education graduate to be considered a Professional Teacher. The examination covers general education, professional education and majorship.



EE Licensure Exam Passers of DLSL
The September 2014 Electrical Engineer Licensure Examination given by the Board of Electrical Engineering in Manila, Baguio, Cebu, Davao, Iloilo, Legazpi, Lucena and Zamboanga proved to be a successful undertaking for De La Salle Lipa's examinees.

Based on the announcement made by the Professional Regulation Commission, 2,190 out of 3,661 passed the licensure examination, while DLSL garnered 75% against the national rate of 59.82%.

The DLSL community is proud to announce of its new batch of Registered Electrical Engineers:

1.  Engr. Krisnan Maru Corachea Abril
2.  Engr. Patrick John Malabanan Alzate
3.  Engr. Cassandra Orpa Barrion
4.  Engr. Joseph Jason Medina Caguimbal
5.  Engr. Anthony Helera Cailao
6.  Engr. Michael Angelo Flores Castro
7.  Engr. Dave Aeron Villaruel Cataquiz
8.  Engr. Katherine Anne Marie Garcillano Chavez
9.  Engr. Grashiel De Guzman De Guzman
10.  Engr. Davidson Dalangin Dimaano
11.  Engr. Nerielle Villena Ebora
12.  Engr. Nikki Ernan Manalo Evangelio
13.  Engr. Nicholo Gerard Beredo Inandan
14.  Engr. Lorenzo Jose Dimayuga Latina
15.  Engr. Jamil Areta Laurio
16.  Engr. Edward Henry Villanueva Manalo
17.  Engr. Raisa Mendoza Maranan
18.  Engr. Mari Kristian Nisperos Martinez
19.  Engr. Keith Jevin Balbastro Mendoza
20.  Engr. Willard Allen Ortilla Mendoza
21.  Engr. Keneth Endrinal Mercado
22.  Engr. Feiciel Eunice Macatangay Nitro
23.  Engr. Monica Delos Santos Padura
24.  Engr. Venson Solomo Robles
25.  Engr. Genesis Ramirez Tabije
26.  Engr. Kahlil Vincent Solis Vergara
27. Engr. Christian Cloyd Andal Villones




ELECTRICAL ENGINEERING

Qualification Standards


 -      BSEE graduate, preferably with relevant Masters / units earned
 -      can handle Illumination Engineering Design, DC and AC Machines, Power System Design courses


e-Learning in DLSL EXPANDED
De La Salle Lipa has been implementing e-Learning in College of Information Technology and Engineering (CITE) for many years. In response to the growing academic needs and globalization, the school will extend the technology to basic education and other colleges.

The kick-off session took place the whole day last June 21, 2014, at the Diokno Auditorium, Sen. Jose Diokno Hall, participated in by Integrated School and college administrators, namely, Lorna Achico, Multimedia Arts Department Chair; Ronnie Amazona, Nursing Levels 2 and 3 Chair; Dr. Edgard Allan Castro, Entrepreneurship & Management Technology Department Chair; Engr. Robert de Luna, PECE Electronics Engineering Department Chair; Renillyn Falceso, Accountancy and Accounting Technology Department Chair; Minerva Fanoga, Curriculum Coordinator of Computer Department; Engr. May Macatangay, Industrial Engineering Department Chair; faculty members from both areas included Jaylyn Sanchez and Gina Moron, both are Computer subject teachers and former Curriculum Coordinator, Asuncion Atienza, Vanessa Custodio, Jocelyn Dimayuga, Engr. Edna Lalusin, Grace Madolid, Ana Theresa Magundayao, Roberto Marcelo Jr., Marie Grace Masilungan, Ana Resurreccion and Nelia Rocamora, and an IT representative from the Information & Communications Technology Center (ICTC) Software Solution Section.

Using a LMS application, participants performed creation and management of an online course using their mobile device.

The program was headed by ICT Manager Engr. Imelda Martin, MSCpE, in cooperation with Issa Malaluan, Network System Administrator JC Luna and Network Solution team. This was facilitated by NHEPILA WEB Technology, Inc. - endorsed by CHED. Final session will be on June 24, 2014 and advance trainings will soon follow.


ENGPLUS SUMMER SCHEDULE

 




























ENGPLUS SUMMER SCHEDULE


May 20 June 2, 2014


 


 


Morning Session 7:30am to 12:00pm


 


Afternoon Session 1:00pm to 5:30pm


 


 


Start of Class


May 20, 2014


Mid-Term Exam


May 26, 2014


Final Exam


June 2, 2014


 


 


The List of Students per Section/Session will be posted in this page at 5:00pm on May 19, 2014


 


 


Educ Studes Adjudged Winner in PBed's Contest
Third year Education students Jonathan Ibuna, Rodie Rose Bonavente, and Maria Penny Lumbera bagged the top prize in Philippine Business for Education's (PBed) video-making contest for its 1000 Teachers Program advocacy.

Ibuna's group was inspired to make the 112-second video titled "Gusto ko sana, kaso . . ." due to the country's compelling need for more teachers, aside from the grand prize of PHP 50,000.00 cash, tax-free.

Their winning video captured the very essence of PBed's campaign to encourage the best and brightest students to consider teaching as their profession.  

Winners of the competition was announced on March 21, 2014, as adjudged by the panel composed of DepEd Secretary Br. Armin Luistro FSC, PBed Chairman Ramon Del Rosario, Teach for the Philippines COO Clarissa Delgado and Co-Founder Lizzie Zobel, Knowledge Channel President and Founder Rina Lopez, and Ateneo De Manila Department of Communication Chair Mark Escaler.   

PBed's advocacy intends to change peoples perspective on teaching as a career, emphasize how teaching could be a rewarding profession, and promote the Teachers Certification Program among students.







Enrollment for 1st Sem of SY 2014-2015










ANNOUNCEMENT


 


ACCOUNTS of 2ND YEAR STUDENTS from CEAS, CBEAM & CIHTM will be activated on May 4, 2014 at around 6:00pm. Students may then access the student portal to encode the subjects that they would like to enroll.


 


Copies of Official Enrollment and Assessment Forms (OEAFs) maybe secured on Monday, at the designated Computer Laboratories for payment purposes.


 


 

-------------------


 


ENROLLMENT PROCESS



First Semester Enrollment for AY 2014-2015


 



FIRST YEAR please refer to the distributed enrollment process that was given.


 


OLD STUDENTS


 


1.     For scholars, proceed to the LAMP Office for scholarship renewal


2.    Present latest copy of grades and approved Pre-Enrollment Form to the assigned OCR staff at the Computer Laboratory


          Secure Official Enrollment and Assessment Form (OEAF).


 


Note: For those who are enrolled for summer, refer to the scheduled


           enrollment below for the issuance of OEAF


 


3.     Proceed to the Cashiers office or to the authorized banks for payment. For those who paid outside, please confirm your payment 3 days after at the Cashiers Office.


4.     Proceed to the Office of the Registrar at Window 8 for ID validation.


 


----------------------------------------------------------------------------------- 


 


ENROLLMENT SCHEDULE


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


























DATE


Year Level


ACTIVITY


VENUE


April 21


1ST Year


 CIHTM


CMR 2ND FLOOR


April 22


1ST Year


 CBEAM


April 23


1ST Year


 CITE


April 24


1ST Year


 CEAS, CoN, CoL


 


Last Day of enrollment reservation for 1st year is on



April 15, 2014


 


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


for OLD STUDENTS w/o Summer Classes


 






















DATE


Year Level


ACTIVITY


REMARKS


May 2


2nd Year


 CBEAM/CEAS


MB Computer Laboratories


May 5


2nd Year


 CIHTM


May 7


2nd Year


 CITE, Con, CoL


 



Students who are enrolled for 2014 summer classes will be allowed to pre-enroll during the scheduled enrollment above. OEAF will be released after the issuance of grades for Summer.


 


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


for OLD STUDENTS w/o Summer Classes


 


























DATE


Year Level


 COLLEGE


REMARKS


May 9


3rd Year


 CBEAM


MB Computer Laboratories


May 12


3rd Year


 CIHTM


May 13


3rd Year


 CITE


May 14


3rd Year


 CEAS, CoN, CoL


 



Students who are enrolled for 2014 summer classes will be allowed to pre-enroll during the scheduled enrollment above. OEAF will be released after the issuance of grades for Summer.


 


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


for OLD STUDENTS w/o Summer Classes























DATE


Year Level


 College


REMARKS


May 19


4th Year


 CIHTM, CBEAM


MB Computer Laboratories


May 20


4th Year


 CEAS, CoN, CoL


May 21


4th & 5TH Year


 CITE



 


Students who are enrolled for 2014 summer classes will be allowed to pre-enroll during the scheduled enrollment above. OEAF will be released after the issuance of grades for Summer.


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


for OLD STUDENTS with SUMMER CLASSES






















DATE


Year Level


College


REMARKS


May 27


2nd Year


 CIHTM, CBEAM


MB Computer Laboratories


May 28


2nd Year


 CITE


May 29 (original schedule) will be moved to May 28 due to Faculty and Staff Assembly on May 29


 


 


2nd Year


CEAS, CoN, CoL


 






























DATE


Year Level


College


REMARKS


May 30


3rd & 4th Year


 CBEAM


MB Computer Laboratories


June 2


3rd & 4th Year


 CIHTM


June 3


3rd to 5th Year


 CITE


June 4


3rd & 4th Year


 CEAS, CoN,  CoL


June 5


Transferees


 All colleges


 


First Semester Enrollment for AY 2014-2015


for Shiftees and Returnees













DATE


Year Level


COLLEGE


REMARKS


Refer to the scheduled enrollment of students w/o Summer classes


ALL COLLEGES


MB Computer Laboratories


 


START OF CLASSES FOR THE 1ST SEM OF SY 2014-2015 is JUNE 10, 2014


 


 


Please be guided accordingly, thank you.


 


Enrollment Dates & Procedures for SY 2014-2015
                                     

A. ENROLLMENT DATES



 

















































 


ENROLLMENT



 


DATES



 


Summer
Remedial



 


April
8, 10 & 11 (Tuesday, Thursday & Friday)



 


Grade
7 New Students



 


April
15 (Tuesday)



 


Nursery
1, Nursery 2 & Kinder



 


April
22 (Tuesday)



 


Grade
7 Old Students



 


April
23 (Wednesday)



 


Grades
1, 2 & 3



 


April
25 & 28 (Friday & Monday)



 


Grades
4, 5 & 6



 


April
29 & 30 (Tuesday & Wednesday)



 


Grade
8



 


May
6 (Tuesday)



 


Grade
9



 


May
8  (Thursday)



 


Grade
10



 


May
13  (Tuesday)



 


SBJNHS
Grades 8, 9 & 10



 


May
21 (Wednesday)




 

Enrollment Venue :
Integrated School Registrars Office
Day : Monday to Friday
Time : 8:00 am - 11:00
am ;  1:00 pm 4:00 pm

B. REMINDERS



 



1.
The original report card/final progress
report
should be presented during enrolmen

2. Those who
did not go through the complete enrolment procedure shall not be considered
officially enrolled.





3. ID picture
taking per grade is scheduled on the respective enrolment dates.
Students are expected to abide by the schools dress code during the ID picture
taking.



 

C. Enrollment Procedure 

For old students
(Nursery 2, Kinder & Grades 1-10)


1.       Proceed to the Registrars
Office (Integrated
School).



  1. Present
    the original copy of final progress report.
  2. Get the assessment form and then
    check if the NAME and GRADE entries are correct.
  3. Proceed to room BM 105 to
    accomplish forms regarding the acquisition of books.
  4. Pay at the Cashiers Office
    at the College Lobby. ( Be sure that
    your personal copy of assessment form had been marked
    ENROLLED)
  5. Go back to BM 105 for the
    distribution of books and then to the ID Room for ID
    picture taking (4th door from the IS Registrars
    Office
    ).


 

For new students
(Nursery 1, Nursery
and Kinder)


  1. Present the official receipt of the
    reservation fee or the result of the admission test at the Registrars
    Office (Integrated
    School).
  2. Get the assessment form and
    then check if the NAME and GRADE entries are correct.
  3. Proceed to room BM 105 to
    accomplish forms regarding the acquisition of books.
  4. Pay at the Cashiers Office
    at the College Lobby. ( Be sure that
    your personal copy of assessment form had been marked
    ENROLLED)
  5. Go back to BM 105 for the
    distribution of books and then to
    the ID Room for ID picture taking (4th door
    from the IS Registrars Office
    ).


 

For Transferees (Grades 2-10)
and NEW STUDENTS of Grades 1 &  7


1.   Present the following
at the Registrars Office (Integrated
School).



a. the result of the admission test or official
receipt of the reservation fee



b. original copy of the report card.



  1. Get the assessment form and
    then check if the NAME and GRADE entries are correct.
  2. Proceed to room BM 105 to
    accomplish forms regarding the acquisition of books.
  3. Pay at the Cashiers Office
    at the College Lobby. ( Be sure that
    your personal copy of assessment form had been marked
    ENROLLED)
  4. Go back to BM 105 for the
    distribution of books and then to
    the ID Room for ID picture taking (4th door
    from the IS Registrars Office
    ).


 



 



 



 




ENGLISH TEACHER

-       BSE major in English


-       With good command of the English language


-       Preferably a LET passer


ENGLISH INSTRUCTOR

-       AB/BS English graduate


-       Preferably with Masters degree in English Language Teaching


Engr. Rabano, New Professional Electronics Engineer
Taking his license to a higher level, the De La Salle Lipa community congratulates Engr. Stepehenn L. Rabano, Electronics Engineering Department Chair, who passed the March 2014 Technical Evaluation for the Upgrading as PROFESSIONAL ELECTRONICS ENGINEER (PECE).

A total of twenty-four examinees nationwide passed the technical evaluation which was conducted in Manila, given by the Board of Electronics Engineering.






Educ Batch 2013 Garners 100% LET Passing Rate for BEED and 95.24% for BSE

The 2013 batch of BSE and BEEd proved that great beginnings really start at DLSL when they obtained 95.24% and 100% passing rate, respectively in the September 29 Licensure Examination for Teachers (LET).  The national passing rate is 31.18% for BEEd and 39.75% for BSE.

Added to this feat is the fact that in the province of Batangas, DLSL ranks first among schools with 20 and above examinees for BSE and second among schools with below 20 examinees for BEEd. Likewise, DLSL belongs to the top 3 performing La Salle schools.

The successful BSE examinees are: Bayhon, Mary Jean Camille C., Calalo, Maria Ghea D., Care, Ren C., Conde, Jane Carla C., Dimaculangan, Leizel M., Guce, Eisle T., Lindog, Gretzel C., Magay, Gelen L., Mendoza, Elka Shien A., Perez, Maria Carmina S., Perez, Rizel Joy L. , Sabaybay, Criselda D., and Vergara, Mark Anthony M.

The new BEEd teachers are: Asupre, Jenny A., Awat, Alona Joy V., Calawood, Steeve Ivan G., Carandang, May Ann Joyce A., and Tapalla, Ruth D.

A testimonial dinner is set for the successful passers.


Expanded Scholarship Grants Program
Qualifications:
  • For High School applicant - a graduating   Grade 6 student who belongs to the top three of the graduating batch at   the time of application.
  • For College applicant - a graduating   high school student who belongs to the top ten of the graduating batch   at the time of application.
  • Satisfied the cut-off scores for its respective academic ranking.
    • Valedictorian shall have scored at least stanine 7 in all areas in the admissions test. 
    • Salutatorian shall have scored at least stanine 6 in all areas in the admissions test. 
    • 3rd Honors to 10th Honors shall have scored at least stanine 5 in all areas in the admissions test.
      
  Scholarship Grants
  The grantees are entitled to the following tuition and other fees discounts when all the requirements are met:
  • Valedictorian  - 100% discount on tuition and fees
  • Salutatorian  - 75% discount on tuition and fees 
  • First Honorable Mention or Third Honors 50% discount on tuition and fee
  • 4th to 10th Honors 50% discount on tuition fee only (only applicable to incoming college freshmen)
In   instances when the valedictorian scored lower than the required cut-off   score, but met the cut-off score for salutatorian, s/he shall be   entitled to the discount benefit of that of the salutatorian. Should the   salutatorian scored lower than the required cut-off, but met the   cut-off score for 3rd honor, s/he shall be entitled to the discount   benefit of that of the 3rd honor.

 
  Documentary Requirements: 
  • Accomplished Scholarship Pre-Screening Form 
  • Certified true copy of report card 
  • Certificate of Current Academic Ranking
  Application Period:
  September 16, 2013 March 28, 2014 (College Applicants)
  September 16, 2013 February 21, 2014 (High School Applicants)
 
  Result of Scholarship Application:                                       
  The   LAMP Office will send the Pre Qualification Notice to Academic   Scholarship applicants who satisfied the stanine ranking requirement via   email. Also, the list of pre-qualifiers will be posted in the LAMP   Offices bulletin board.
 

ECE Studes Secure Spot for National Quiz Bee
With a total of twenty-six colleges and universities from Region IV-A vying for the title, De La Salle Lipa's BS ECE students clinched the third spot in the competitive 8th IECEP-CALABARZON Bit the BEEs -  the ECE Interscholastic Quiz Show.

Meryl A. Aldover (T3A), Emil H. Andal (T3B), Ronnel O. Villanueva (T3B), Criselle L. Receno (T5B), and Kevin Paul G. Zara (T5B) comprised the winning team of DLSL mentored by Engr. Stephenn L. Rabano and Engr. Evelyn M. Falsado on September 29, 2013 at Colegio de San Juan de Letran Calamba.

The group managed to overcome representatives from the following participating schools: AMA Computer College Binan, AMA Computer College Lipa, Colegio de San Juan de Letran Calamba, De La Salle University Dasmarinas, De La Salle University Science and Technology Complex, Divine World College of Calapan, Emilio Aguinaldo College Cavite, First Asia Institute of Technology and Humanities, Laguna State Polytechnic University San Pablo City Campus, Laguna State Polytechnic University Sta. Cruz Campus, Lyceum of the Philippines Laguna, Malayan Colleges Laguna, Manuel S. Enverga University Foundation, Marinduque State University, National College of Science and Technology, Pamantasan ng Cabuyao, Polytechnic University of the Philippines Maragondon Branch, Polytechnic University of the Philippines Sto. Tomas Branch, San Sebastian College Recoletos, Southern Luzon State University, and University of Perpetual Help System Dalta.

DLSL's team will be competing at the national level this coming November at SM Aura, as well as the other winning teams from CALABARZON: University of Batangas Champion, Lyceum of the Philippines Cavite First Runner-up, Rogationist College Third Runner-up, and Batangas State University Fourth Runner-up.


EXTENDED PRE-ENROLLMENT/ADJUSTMENT SCHEDULE OCT 5 TO 6, 2013
Attention:  Students who requested for the Activation of their accounts (from September 30 to October 4, 2013)
Date: October 4, 2013
From:  The Registrar


Please be informed that the extended pre-enrollment schedule and/or adjustment of schedules will not be accommodated by the Ewiz System on October 5, 2013.  Instead, students who requested for the activation of their accounts can access the system for the adjustments/pre-enrollment purposes on October 6, 2013 (Sunday).   This is to give way to the Cashier's Office acceptance of payment on October 5, 2013.

Those who still need to pre-enroll should proceed to the Registrar's Office for the Activation of their Ewiz Accounts on October 7, 2013.

Thank you.

ELEMENTARY TEACHER

-          Bachelor in Elementary Education graduate


-          preferably with teaching experience


-          preferably female


er
wer

ELECTRICAL ENGINEERING INSTRUCTOR

Qualification
Standards
                                                                            
 



-         
BS Electrical Engineering
graduate



-         
Preferably with MS degree



-         
Licensed Electrical Engineer



-         
Can teach electrical
engineering professional courses




ELECTRONICS ENGINEERING INSTRUCTOR

Qualification Standards     

-     Licensed ECEngineer, with MS Degree in Electronics
-     Knowledgeable in using MatLab, Microcontrollers, Sensors
-     Preferably with industry experience, certifications


Entrepreneurship


The Course

The Bachelor of Science in Entrepreneurship (BSEntrep) program seeks to produce graduates who are competent, knowledgeable, and motivated in identifying business opportunities, preparing business plans and starting a business.





Career Opportunities

Account Executive

Administrative Assistant

Advertising Manager

Area/Store Manager

Credit and Collection Clerk

Marketing Manager

Customer Service Officer

Export/Import Trading Assistant

Insurance Clerk

Accounting Staff

Bank Officer

Human Resource Staff

Entrepreneur

Sales Supervisor







ENROLLMENT PROCESS FOR THE FIRST SEMESTER OF AY 2013-2014 APRIL 17 - JUNE 7, 2013
SUBJECT OFFERINGS for 2013-2014 1st Semester
[See Details]

LIST OF STUDENTS WITH ACCOUNTABILITIES
for the 2nd SEMESTER OF SY 2012-2013
[See Details]


SUBJECT OFFERINGS AND SCHEDULES FOR 2012-2013 SUMMER
[See Details]

PRE-ENROLLMENT PROCESS / SUMMER AY 12-13 / Feb. 18, 2013
[See Details]

ENROLLMENT PROCESS FOR THE FIRST SEMESTER OF AY 2013-2014 APRIL 17 – JUNE 7, 2013
[See Details]


FRESHMEN RESERVATION & ENROLLMENT PROCESS FIRST SEMESTER OF SCHOOL YEAR 2013-2014
[See Details]


List of dissolved subjects & recommended section where students can join 2nd semester of AY 2012-2013
[Download]

Make it a habit to visit the “Registrarīs Office Services” for important announcements and updates.

Email Subscription
Enjoy now 25GB mail storage capacity by using DLSL's email account powered by Google.

Visit ISD office now to activate your account or call 246 for details.

Backup all of your files in your email it is safe, convenient, and easy to use. It's FREE!

DLSL hosts 8th NOCEI Research Forum
Emphasizing that research should address population explosion, societal demographics, climate change, energy crisis, globalization and technology, Dr. Allan de Guzman, UST Full Professor, 2011 Metrobank Foundation Outstanding Teacher (Higher Education Category) and one of the country's most prolific researchers addressed the 200 participants in the 8th Network of CALABARZON Educational Institutions, Inc. (NOCEI) Research Forum hosted by De La Salle Lipa, February 27.

The opening program was graced by the presence of Br. Kenneth Martinez FSC, D. Min., DLSL President and Chancellor and NOCEI President; Dr. Alicia B. Botardo, DLSL VCAR; and NOCEI Board of Directors.

With the theme, "Research T.R.E.N.D.S.," the forum consisted of plenary and parallel sessions where papers on areas of health and medical sciences/natural science and environment; business and economics; education; humanities and social science; management information and technology/engineering and applied sciences were presented.

The acronym TRENDS stands for Transforms lives, Rediscovers truths, Expands horizons, Nurtures minds, Develops economies and Sustains life on earth which are all possible through research engagement of educators in higher education institutions.

Ms. Gina M. Dimaano, Chair of NOCEI Research Committee and Director of DLSL Research and Publications spearheaded the screening of the research papers for acceptance in the forum either as presentation or poster.

Some De La Salle Lipa faculty members presented their research outputs in the forum. Presenters were: Catherine Precioso, Bernardo Lunar, Marisol Laguardia, Dr. Joy Talens, Dr. Ivee Guce, Ma. Cristina Francesca Dimaculangan, Hermogenes Panganiban and Dr. Irish Dimaculangan of the College of Education Arts and Sciences (CEAS); Dr. Merlita Durana, Teodora Gatus and Dean Lani Garachico of the College of Business, Economics Accountancy and Management (CBEAM).

The biggest delegations during the NOCEI Forum came from De La Salle Lipa, De La Salle University Dasmariņas and Batangas State University.